Salı, Ağustos 14, 2018

Kano/ Kayak ile Malta

Malta'ya 3.gelişim. Bu defa Efe'nin kendisine Canoeing, kayaking, kano almasıyla planımız çok değişik bir hal aldı. Ben de meraklısı vardır diye bu deneyimi yazayım dedim. ( her dil başka bir şey diyor kanoya)

Sliema- Birgu ( 5,5 km- ortalama sürüş 2 saat, sürüş orta yavaşlıkta) 

Efe, Kano'yu öncelikle elbette Amazon'dan almış. 65 Eur kendisi, 65 Eur da getirmesi tutmuş.  (Linkini bıraktım.) Kendinizin şişirebileceği bir malzemeden yapılmış, basitçe hazırlanıyor, ama bu toplanmasının zahmetsiz olduğu anlamına gelmiyor. Biraz kasıyor yeniden indirilmesi, toplanması onu da söyleyeyim.

Şimdi ilk rotamızı basit belirledik. Malta Sliema'dan, başkent Valetta'ya doğru bir rota çizdik, sahildeki kıyılardan uzaklaşmadan yol alabiliyorsunuz. Performans diye kasmazsanız çok da zevkli, denize giren, dinlenen, özel beach'lerde kopan gereksiz tipleri izleye izleye gidebiliyorsunuz. Bazı densizler bize hey shark! diye bağırdı mesela. 😏 Çevrenizde lüks yatlar, ufak tekneler, deniz motorları cirit atıyor. Yani her kesimden insanla muhatap olmanız olası.

Bizim 5,5 km'lik yolculuğumuz aşırı yavaş olduğumuz ve bir kaç defa durup sessizliğin ve manzaranın tadını çıkardığımız için 2 saate yakın sürdü.Yolun en zevkli kısmı Sliema'dan Valetta'yı ilk gördüğünüz an. Biz akşam üzeri yola çıktığımız için deniz hafif çırpıntılıydı. Kocaman yolcu gemisi çıktı Valetta'ya girişin aralığında, orada bir noluyo demedik değil. Bekledik geçti o da sakince. O geçtikten sonraki manzara inanılmaz. 

Valetta'ya girdiğiniz zaman sağ tarafta gözetleme kuleleri ve surlar var, o surların altında yani bu tam " Lower Baraka Garden" in altına denk geliyor, burada bir mağara var, meraklısı oraya da kano ile girip bakabilir. Tüm tarihi şehire deniz üzerinden bir kanodan bakmak ise oldukça keyif veriyor. 

Ekipman oldukça yeterli, dediğim gibi yolcu tekneleri ve diğer tekneler hafif bir dalga yapıyor ancak geçilemiyecek gibi değil, yine de denizle barışık olmak şart kano için. Yanınıza su, şapka ya da başka şeyler alabileceğiniz su geçirmez çantanızı da kanonuzda taşıyabilirsiniz.

İlk kano yolculuğum olduğu için çok fazla fotoğraf çekemedim, su geçirmez bir gadget ile bence bu deneyimi fotoğraflamak güzel olur, drone yine güzel bir alternatif olur. Her sekilde deniz trafiği olsa da sessizliği yaşayabiliyorsunuz ki biz gayet şehir etrafında olduğumuz için bile bunu yaşayabildik bazı anlarda. Daha bakir yerleri düşünemiyorum.. Valetta'da bir miktar tarihi binalara denizden bakmanın tadını çıkarttıktan sonra "Birgu" denen tarihi bir şehre girdik kanolarımız ile. Bu şehirde bir çok önemli kilise ve yat limanı var. Lüks yatların arasından şehre minnoş kanolarımızla girdik, şehrin iki tarafı da tarihi binalar, apartmanlarla ve kiliselerle kaplı, ortadan ise bizim kanolar ile geçtiğimiz deniz yolu bulunuyor. En ünlü kilisesi denizin kıyısında, oraya çıkmak istesek de yapamadık çünkü yüksekte kaldı. Malta'da 313 adet kilise var, oldukça fazla. Bu arada Malta'nın kürek takımı akşam antremanları için yanımızdan geçtiler. Kıyının karşısında zaten kayık, tekne ve muhtemelen bizim gibi kanocular çıksın diye bir tümsek varmış zaten hemen oraya çıktık. 

2 kanonun indirilmesi toplanması sanırım yaklaşık 30 dk. sürdü. Dediğim gibi şişirilmesi basit, indirilmesi, havanın boşaltılıp o yorgunlukla toplanması vs zahmetli. Ama değdi mi değdi..

Hemen toplandığımız yerin yanında " Birgu" da " Enchante" diye bir restorant vardı, yemekleri ve fiyat performansı çok iyiydi, manzarası ise bütün yorgunluğumuzu aldı. 

Diğer rotaları buraya eklemeye devam edeceğim.

Hiç yorum yok: